FAIME

Flavour Anomalies with advanced particle Identification MEthods
Vrsta projekta: ERC projekt za uveljavljene raziskovalke in raziskovalce
Oznaka razpisa: ERC-2019-AdG
Št. pogodbe: GA884719
Obdobje: 1. 10. 2020–30. 9. 2026
Sodelujoča organizacija: Univerza v Ljubljani, Fakulteta za Matematiko in Fiziko
Vrednost projekta: 2.732.275,00 EUR
Znanstveno področje: Naravoslovje / Fizika / Teoretična fizika / Fizika delcev / Leptoni / Pospreševalnik delcev / Kvarki
Ključne besede: fizika okusov / anomalije okusov / univerzalnost leptonov / Belle II / SuperKEKB

Povzetek

V okviru raziskovalnega projekta izvajamo natančne meritve redkih procesov z udeležbo težkih kvarkov in leptonov da bi našli  pojave onkraj Standardnega modela, znanih pod skupnim imenom Nova fizika. Raziskave na t. i. obzorju natančnosti dopolnjujejo iskanja pri najvišjih dosegljivih energijah, ki potekajo na protonskem trkalniku LHC.

V zadnjem času so trije veliki eksperimenti—LHCb, BaBar in Belle—poročali o zanimivih odstopanjih med svojimi rezultati in napovedmi Standardnega modela v določenih tipih razpadov mezonov B, kjer so v končnem stanju prisotni leptoni. Projekt se neposredno loteva teh vprašanj z uporabo velikega vzorca dogodkov, zbranih z detektorjem Belle II ob novem trkalniku elektronov in pozitronov SuperKEKB.

Z raziskavami širokega nabora skrbno izbranih redkih razpadov mezonov B in D projekt stremi k jasnemu odgovoru na vprašanje morebitne kršitve univerzalnosti leptonskih okusov, ki predstavlja enega od temeljev našega sedanjega razumevanja interakcij osnovnih delcev. V sklepnih fazah projekta bomo na podlagi dobljenih rezultatov preučevali možne razlage in analizirali prehode, ki bi lahko kazali na sorodne pojave nove fizike.

Pomemben del projekta predstavlja tudi razvoj novih, visoko naprednih metod za identifikacijo nabitih delcev. Te metode so ključne za učinkovito izločanje ozadja, ki prihaja iz pogostejših razpadov, saj s tem omogočajo večjo občutljivost pri meritvah redkih procesov, kjer so učinki nove fizike lahko najbolj izraziti.

Več o projektu je na voljo na spletnih straneh.

Prosta delovna mesta

There si no opportunity

For more information, contact the project manager.

prof. dr. Peter Križan, vodja projekta
Peter Križan je redni profesor na Univerzi v Ljubljani in znanstveni svetnik na Institutu “Jožef Stefan”. Njegovo raziskovalno delo je osredotočeno na fiziko delcev (s poudarkom na fiziki kvarkovskih in leptonskih okusov), razvoj detektorjev (Čerenkov detektorji in enofotonski senzorji) ter njihove aplikacije v fiziki okolja in medicinski diagnostiki. Pomembno vlogo je imel v številnih mednarodnih raziskavah, med drugim na DESY-ju, kjer je usklajeval delo na detektorju RICH eksperimenta HERA-B, ter na inštitutu KEK, kjer je od leta 2008 eden izmed vodilnih članov kolaboracije Belle II. V njej je opravljal naloge vodje kolaboracije, tehničnega koordinatorja, trenutno pa deluje kot namestnik znanstvenega vodje. Prejel je pomembna priznanja, med njimi prestižna projekta ERC Advanced in Proof-of-Concept ter Zoisovo nagrado. Leta 2023 je postal redni član Slovenske akademije znanosti in umetnosti. Na področju znanstvene politike je prispeval kot predsednik Znanstvenega sveta Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije. Sodeloval je tudi v številnih mednarodnih svetovalnih odborih, vključno z odbori pri CERN-u (LHCC) in BNL (EIC DAC). Od januarja 2025 je član Znanstvenega svetovalnega odbora CERN-a (Scientific Policy Committee).