CherPET

Cherenkov light for total-body Positron Emission Tomography
Vrsta projekta: ERC projekt za presojo inovacijskega potenciala
Oznaka razpisa: ERC-2022-PoC
Št. pogodbe: GA101113474
Obdobje: 01.10.2023 – 31.03.2025
Sodelujoča organizacija: /
Vrednost projekta: 150.000,00 EUR
Znanstveno področje: Medicinske in zdravstvene vede / Klinična medicina / Onkologija / Naravoslovje / Fizika / Teoretična fizika / Fizika delcev / Fotoni
Ključne besede: /

Povzetek

Premik v medicini v smeri preventive spodbuja povpraševanje po naprednih slikovnih tehnologijah, kot je pozitronska emisijska tomografija (PET). Dolgoosni PET skenerji, daljši od enega metra, še posebej tisti s tehnologijo Time-of-Flight (TOF), predstavljajo obetavne rešitve. Uporaba Čerenkovih fotonov bi lahko dodatno izboljšala časovno ločljivost pri PET slikanju. Projekt CherPET, financiran s strani ERC, si prizadeva razviti novo vrsto PET detektorja. Ta detektor bo združeval veliko površino hitrih fotonskih detektorjev z nizkošumnimi in časovno natančnimi elektronskimi komponentami za izboljšanje zmogljivosti. Cilj je ustvariti stroškovno učinkovito PET napravo. Če bo projekt uspešen, bi lahko pomembno okrepil uporabo PET tehnologije pri diagnostiki raka, zgodnjem odkrivanju nevrodegenerativnih in srčnih bolezni ter spremljanju zdravljenja, kar bi pomenilo pomemben napredek na področju medicinskega slikanja.

Več o projektu je na voljo na spletnih straneh.

Prosta delovna mesta

There si no opportunity

For more information, contact the project manager.

prof. dr. Peter Križan, vodja projekta
Peter Križan je redni profesor na Univerzi v Ljubljani in znanstveni svetnik na Institutu “Jožef Stefan”. Njegovo raziskovalno delo je osredotočeno na fiziko delcev (s poudarkom na fiziki kvarkovskih in leptonskih okusov), razvoj detektorjev (Čerenkov detektorji in enofotonski senzorji) ter njihove aplikacije v fiziki okolja in medicinski diagnostiki. Pomembno vlogo je imel v številnih mednarodnih raziskavah, med drugim na DESY-ju, kjer je usklajeval delo na detektorju RICH eksperimenta HERA-B, ter na inštitutu KEK, kjer je od leta 2008 eden izmed vodilnih članov kolaboracije Belle II. V njej je opravljal naloge vodje kolaboracije, tehničnega koordinatorja, trenutno pa deluje kot namestnik znanstvenega vodje. Prejel je pomembna priznanja, med njimi prestižna projekta ERC Advanced in Proof-of-Concept ter Zoisovo nagrado. Leta 2023 je postal redni član Slovenske akademije znanosti in umetnosti. Na področju znanstvene politike je prispeval kot predsednik Znanstvenega sveta Javne agencije za znanstvenoraziskovalno in inovacijsko dejavnost Republike Slovenije. Sodeloval je tudi v številnih mednarodnih svetovalnih odborih, vključno z odbori pri CERN-u (LHCC) in BNL (EIC DAC). Od januarja 2025 je član Znanstvenega svetovalnega odbora CERN-a (Scientific Policy Committee).