EdibleLasers

Edible lasers for safety and authentication of food and pharmaceuticals
Vrsta projekta: ERC projekt za presojo inovacijskega potenciala
Oznaka razpisa: ERC-2024-POC
Št. pogodbe: GA101188166
Obdobje: 01.01.2025-30.06.2026
Sodelujoča organizacija: /
Vrednost projekta: 150.000,00 EUR
Znanstveno področje: Inženirstvo in tehnologija / Elektrotehnika, elektronsko inženirstvo, informacijsko inženirstvo / Senzorji / Naravoslovje / Fizika / Optika / Laserska fizika
Ključne besede: /

Povzetek

Cilj projekta EdibleLasers je izdelava laserjev le iz užitnih materialov in njihova uporaba za senzorje v hrani, zdravilih in drugih izdelkih. To področje raziskovanja je skoraj neobstoječe in zato ponuja ogromno možnosti, saj bodo takšni laserji omogočali zelo natančno merjenje lastnosti hrane in tako pripomogli k njeni kvaliteti in varnosti. Zaradi svoje majhnosti ne bodo spremenili lastnosti hrane, ker bodo narejeni iz hrane same, pa bodo lahko hitreje zaznali spremembe v svežini. Užitni laserji odpirajo tudi možnost širše uporabe: kot senzorji za medicinske namene, v snoveh in izdelkih za kmetijstvo, industrijo, trajnostni monitoring okolja in pitne vode. Na ta način bodo laserji pomembno vplivali na kakovost življenja.

Prosta delovna mesta

There si no opportunity

For more information, contact the project manager.

doc. dr. Matjaž Humar, vodja projekta
Doc. dr. Matjaž Humar je vodja Laboratorij za biofotoniko, mehko fotoniko in kvantno optiko na Odseku za fiziko trdne snovi. V svoji karieri je pridobil tri ERC projekte. Humar je kot prvi v Sloveniji dobil najprej ERC Starting projekt in sedaj še ERC Consolidator projekt. Na začetku letošnjega leta pa tudi manjši projekt ERC za potrditev koncepta raziskav (ERC Proof of Concept Grant). Pred časom je Humar kot prvi pokazal laser v živi celici. Na podlagi tega dosežka je v prejšnjem ERCju raziskovalna skupina Humarja razvijala mikrolaserje narejene iz mehkih in bioloških snovi in jih vgrajevala v celice in tkiva ter tako proučevala biofizikalne in biokemijske procese v celici. V splošnem v laboratoriju Humarja razvijajo različne optične naprave mehkih snovi. Prvič so tudi pokazali, da lahko iz milnega mehurčka mogoče narediti laser. Podobno Humar nadaljuje raziskave in pri tem združuje prej navidezno nezdružljive teme, kot so kvantna optika, laserji, biološka in mehka snov.