PeVGALAXY

Direct Detection of PeV Galactic Cosmic Rays in Space

Projektna prijava je bila uspešno sprejeta, vendar se zaradi objektivnih razlogov raziskovalca projekt ne bo izvajal.

Vrsta projekta: ERC projekt za utrditev samostojne raziskovalne poti
Oznaka razpisa: ERC-2024-CoG

Povzetek

Projetk PeVGALAXY (Direct Detection of PeV Galactic Cosmic Rays in Space) bo kot svoj drugi ERC projekt vodil raziskovalec Dr. Andrii Tykhonov. Gre za petletni raziskovalni projekt, podprt z 2 milijonoma evrov sredstev ERC, ki ga bo gostoval IJS. Gre za prvi ERC projekt na IJS na področju znanosti o vesolju.

Cilj raziskovalnega projekta je prvič natančno zaznati kozmične žarke v vesolju na najvišjih energijskih ravneh. Kozmični žarki so najbolj energični delci v vesolju z energijo, ki presega zmogljivosti najnaprednejših človeških naprav, kot je na primer veliki hadronski trkalnik. Prelomne meritve bodo znanstvenikom omogočile natančno določiti izvor najmočnejših zvezdnih eksplozij v naši galaksiji, hkrati pa osvetliti eno največjih skrivnosti sodobne znanosti, naravo temne snovi, ki predstavlja večino mase vesolja, a ostaja nedosegljiva za neposredno zaznavo.

 

Na tej povezavi si lahko ogledate predstavitev projekta.

dr. Andrii Tykhonov, vodja projekta
Dr. Andrii Tykhonov je ukrajinski astrofizik, rojen v Odesi, kjer je magistriral iz fizike visokih energij na Odeski nacionalni politehnični univerzi. Že med študijem je pridobil izkušnje kot programski razvijalec in sistemski administrator. Leta 2009 je začel doktorsko raziskovanje na Institutu "Jožef Stefan" v Ljubljani, kjer je leta 2013 uspešno zagovarjal doktorsko disertacijo z naslovom "Searches for dark matter and lepton-jets with the ATLAS detector". Po doktoratu je svojo kariero nadaljeval na Univerzi v Ženevi, kjer je razvil napredno programsko opremo za prepoznavanje vzorcev pri satelitskem projektu za preučevanje galaktičnih kozmičnih žarkov. Njegov prispevek je omogočil natančnejšo analizo podatkov in pripomogel k izboljšanju metod raziskovanja na tem področju. Na podoktorskem raziskovanju v Švici je dr. Andrii Tykhonov izvedel svoj prvi ERC projekt PeVSPACE, katerega cilj je bil izboljšati natančnost meritev kozmičnih žarkov z najvišjimi energijami v območju TeV–PeV. Projekt je vključeval analizo podatkov iz satelitske misije DAMPE ter pripravo na prihodnjo misijo HERD. Razvijal je nove tehnike za rekonstrukcijo in identifikacijo delcev s pomočjo umetne inteligence ter izboljšal modele hadronskih interakcij, kar je omogočilo natančnejše raziskave izvora kozmičnih žarkov in njihovih vplivov na sestavo vesolja, hkrati pa prispevalo k boljšemu razumevanju temne snovi. Leta 2024 pa je dobil svoj drugi ERC projekt PeVGALAXY, ki ga bo gostil Inštitut "Jožef Stefan" kot deseti ERC projekt in prvi na področju znanosti o vesolju.