TRAJECTORY

Koherentni trajektoriji skozi fazne prehode z zlomom simetrije
Vrsta projekta: ERC projekt za uveljavljene raziskovalke in raziskovalce
Oznaka razpisa: ERC-2012-AdG
Št. pogodbe: GA320602
Obdobje: 1. 5. 2013 – 30. 4. 2018
Sodelujoča organizacija: Nanocenter
Vrednost projekta: 1.503.600,00 EUR
Znanstveno področje: Naravoslovje / Fizika / Fizika kondenzirane snovi / Teoretična fizika / Fizika delcev / Atomska fizika / Optika / Laserska fizika / Spektroskopija
Ključne besede: /

Povzetek

Predlagamo raziskavo koherentnih trajektorij mnogodelčnih sistemov, ki v realnem času doživljajo prehode z zlomom simetrije (SBT – symmetry-breaking transitions), pri čemer trajektorije razumemo v matematičnem smislu za opis dinamike nelinearnih sistemov. Ključna zamisel, ki omogoča izvedbo tega projekta, je razvoj specifične tehnike femtosekundne laserske spektroskopije, ki nam omogoča ločevanje dinamike parametra urejenosti v kompleksnih snovnih sistemih od relaksacije energije vročih elektronov, rekombinacije kvazidelcev, dušenja in dekoherence koherentnih fononskih oscilacij. To omogoča visoko ločljivost raziskav v realnem času, ki presegajo zmožnosti trenutno najnaprednejših časovno razrešenih tehnik.

Raziskovali bomo koherentne kolektivne oscilacije polja ter osnove nastanka topoloških defektov po mehanizmu Kibble-Zurek, vključno s preučevanjem njihovega izničenja po prehodu z zlomom simetrije. Naš cilj bo tudi nadzor nad koherentnimi trajektorijami na razcepnih točkah z laserskimi pulzi in zunanjimi polji. Obravnavali bomo temeljna vprašanja o vplivu simetrije in osnovnih interakcij v mikroskopskih vakuumih na globalno obnašanje. Sistemi, vključeni v našo raziskavo, pripadajo različnim razredom univerzalnosti in vključujejo tudi raziskavo netrivialnih prehodov v nedavno odkrite skrite faze snovi.

V širšem okviru redukcionizma pričakujemo, da bodo naša dognanja bistveno prispevala k razumevanju prehodov z zlomom simetrije, z razkritjem napovednih znakov kritičnih dogodkov, pomembnih tudi na drugih področjih, kot so fizika osnovnih delcev, primordijalni kozmološki dogodki in prelomne točke v nelinearnih sistemih. Poseben pomen bodo imeli prehodi v in iz skritih stanj za praktične uporabe v novih femtosekundnih spominskih napravah za spremembo stanja.

prof. dr. Dragan Mihailović, vodja projekta
Prof. dr. Dragan Mihailović je eden vodilnih raziskovalcev na svetu na področju časovno ločene spektroskopije kompleksnih snovi. Njegovo delo, ki vključuje raziskave visokotemperaturnih superprevodnikov, nizkodimenzionalnih kvantnih materialov in molekularnega magnetizma, je postavilo nove temelje v razumevanju dinamičnih pojavov v kvantnih sistemih. Na Inštitutu Jožef Stefan je ustanovil Odsek za kompleksne snovi in Center odličnosti za nanoznanosti in nanotehnologije. Na IJS vodi raziskovalno skupino na področju neravnovesne fizike kompleksnih materialov. Objavil je že več kot 500 znanstvenih člankov z več kot 11.000 citati. Njegova dela, objavljena v prestižnih revijah, kot sta Science in Nature, vključujejo odkritja, kot so ultrahitri preklopi v skritih kvantnih stanjih in razvoj novih metod za preučevanje dinamičnih prehodov v realnem času. Prof. dr. Mihailović je pionir na področju študija faznih prehodov v superprevodnikih in elektronsko urejenih sistemih. Prvi je z lasersko spektroskopijo preučeval valove gostote naboja, Jahn-Tellerjeve fazne prehode in fulerene. Sodeloval je pri odkritju skritega topološkega kvantnega stanja v elektronskem kristalu in objavil rekordno hiter spominski element, kar je odprlo novo področje raziskav kvantnih materialov. Z Viktorjem Kabanovom je razvil temeljno teorijo visokotemperaturne superprevodnosti, ki jo je kot ključno prepoznal tudi nobelovec K. A. Müller. Njegova prelomna odkritja vključujejo tudi femtosekundni kvantni simulator, izvedbo Groverjevega algoritma ter raziskave fulerenskih spojin, kjer je razkril mehanizem feromagnetizma. Na področju nanotehnologije je sodeloval pri odkritju molibdenovih nanožic ter raziskoval njihove lastnosti. V Sloveniji je uvedel nove eksperimentalne pristope, kot so fizika fulerenov, molekularna elektronika in fizika visokotemperaturnih superprevodnikov Kot prvi slovenski prejemnik ERC projekta za uveljavljene raziskovalke in raziskovalce (ERC Advanced Grant) v letu 2013 je raziskoval ultrahitre fazne prehode in ustvarjanje novih eksotičnih kvantnih stanj v snovi. Leta 2017 je s pridobitvijo ERC Proof of Concept granta razvil energijsko učinkovit in ultrahitri spominski element, ki temelji na materialu TaS₂. Njegovo delo na tem področju odpira vrata k novim tehnološkim aplikacijam kvantnih materialov. Leta 2024 je ponovno pridobil ERC financiranje za HIMMS projekt za uveljavljene raziskovalke in raziskovalce.